Atatürk ve Erzincan

BİRİNCİ GELİŞİ:

Atatürk, Erzincan’a ilk olarak 1 Temmuz 1919’da gelmiştir. Erzurum Kongresi’nde bulunmak üzere, 28 Haziran 1919’da otomobille Sivas’tan Erzurum’a hareket eden Mustafa Kemal Paşa, yolu üzerindeki köy ve kasabalara uğrayarak 1 Temmuz 1919 günü Erzincan’a gelmiş, geceyi Erzincan da geçirdikten sonra ertesi gün Erzurum’a hareket etmiştir.

İKİNCİ GELİŞİ:

Atatürk, Erzurum kongresi dönüşünde, 30 Ağustos 1919 günü öğleden sonra, Erzincan’a yakın Gazlısu’ya (Ekşisu) geldi. Burada, Erzincan Mutasamlı, Ahz_ı Asker Kalemi Reisi, Erzincan ileri gelenlerinden bir heyet, Atatürk’ü karşıladılar. Kısa bir süre, su başında dinlenen kafile, Ekşi sudan içtikten sonra birlikte Erzincan’a hareket ettiler.

Atatürk, Erzincan’da Erzurum kongresine katılan Şeyh Fevzi Efendi ile buluştu. Şeyh Fevzi Efendi, Atatürk’ü yürekten destekliyordu. O akşam Erzincanlılar adına, Erzincan Mutasarrıfı, Belediye’de bir yemek verdi.

Mutasarrıfın evinde konaklayan Atatürk, sabahleyin Mutasarrıflığa resmi bir ziyaret yaptı. Buradan belediyeye geldi ve halkla görüştü. Aynı gün Sivas’a hareket etti.

ÜÇÜNCÜ GELİŞİ:

Cumhuriyetin, ilanından sonra, eşi Latife Hanımla birlikte çıktığı uzun sonbahar gezisi sırasında 29 Eylül 1924 günü Erzincan’a üçüncü defa geldi.

29 Eylül 1924 sabahı Erzincan’a hareket eden Atatürk’ü, yolda Refahiye’den gelen kalabalık bir heyet karşılamış ve Refahiye’de bir kahve içmelerini istemiş, onları kırmayarak bir süre Refahiye’de dinlenmiş, öğle yemeğini eski milletvekillerinden Şebinkarahisarlı Tevfik Bey’in evinde yemiş, daha sonra Erzincan’a hareket etmiştir.

Şehre girişinden Belediyeye kadar olan caddeyi okullar, esnaf birlikleri ve halk doldurmuş büyük bir karşılama yapılmıştı. Atatürk, beraberindekilerle kısa bir süre Belediye binasında dinlendikten sonra Vilayete, kolorduya gitti. O gece Müfettişlik Dairesinde Erzincanlılar adına bir yemek veriliyordu. Yemekte Erzincanlı Münir Ziya Atasev bir konuşma yaptı. Atatürk, bu konuşmayı cevaplandırdı. Erzincanlıların kendisi için gösterdikleri sevgi ve bağlılığa teşekkür ettikten sonra: “Erzincan’ın az zamanda layık olduğu ve Cumhuriyetin kendisinden beklediği mertebede nur ve feyz kaynağı olacağına tamamen inanıyorum” dedi.

O gece fener alayı yapıldı. Atatürk, ertesi 30 eylül 1924 sabahı tekrar geleceğini ve bir gece daha kalacağını söyleyerek Erzincan’dan Erzurum’a hareket etti.

DÖRDÜNCÜ GELİŞİ:

Atatürk sözünde durmuştu. Erzurum dönüşü 10 ekim 1924 günü Erzincan’a tekrar geliyordu. Öğleden sonra saat 13.00 ‘da Tercan’a uğradı. Tercanlılar büyük hazırlık yapmışlardı. Bu defa Latife Hanım yanında değildi. Onu Kayseri’ye göndermişti. Tercan’da öğle yemeğini yiyen Atatürk, Erzincan’a hareket etti. Akşama doğru Erzincan’a geldi.

Gittiği yerlerde karşılama töreni istemiyordu. Ancak Erzincan’da binlerce halk yine yollara, caddelere dökülmüştü. O geceyi de Erzincan’da geçirdi. Erzurum’a her gidişinde geceyi Erzincan’da geçiren Atatürk, Erzincan’ı ve Erzincanlılar her zaman sevmiş, onların vatan severliklerini sık sık övmüştür.