Erzincan 2.Ekonomi Toplantısı Yapıldı

Erzincan’ın ekonomik durumu ve potansiyelini, ilde devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konularının değerlendirildiği toplantının ikincisi yapıldı.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş Başkanlığında kurum idarecileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Gerçekleşen toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediyesi Başkan Vekili Gökhan Ulutaş, Vali Yardımcıları ve ilçe Kaymakamları, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özel, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan’da gerçekleştirilen “İlin Ekonomik Durum Toplantısı” toplantısının yılda iki kez yapılacağını, bu sayede ildeki tüm çalışmalardan kamuoyunun bilgisi olacağını ifade etti. Vali Arslantaş; “Erzincan ilimizin ekonomisini her 6 ayda bir konuşmaya, tartışmaya, paylaşmaya, eksik olan yönlerimizi ortaya koymaya, nelerin yapılabileceği konusunda toplantılar yapılacaktır” dedi. Ardından İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Engin Ustaoğlu, ilin ekonomik ve istihdam durumu hakkında sunum yaptı.

Daha sonra Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu bir konuşma yaparak Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptıkları icraatları katılımcılara aktardı. Tanoğlu, konuşmasında “Göreve geldiğimiz andan itibaren üzerinde durduğumuz en önemli husus, üyelerimizin menfaatini en iyi şekilde korumak ve ilimiz için birlik ve beraberlik çatısı altında hep beraber hareket etmek olmuştur. Bu düşünceyle, ilimizin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapıldığını” söyledi.

ORGANİZE SANAYİ’YE 13 YENİ FİRMA GELİYOR

Yönetim Kurulu’nda bulunduğumuz Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyette olan 65 firmamız bulunduğunu ifade eden Tanoğlu; “13 yeni firma daha faaliyete başlamak üzere inşaat ruhsatlarını almışlardır. Bu firmaların haricinde 16 firma ise proje safhasındadır. Organize sanayi bölgesinde yaklaşık olarak 1500 kişi istihdam edilmektedir” dedi.

NEFES KREDİSİ ÇOK ÖNEMLİ BİR HİZMETTİR

Nefes Kredisi adı altında, piyasadan çok daha düşük oranlarla kredi kullandırma uygulamasını gerçekleştirdiklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Tanoğlu, nefes Kredisi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin talimatı, nakit varlığımızın yüzde 25’ini Nefes Kredisi için ayırmaktı ancak biz piyasayı rahatlatmak adına varlığımızın yüzde 90’ını mevduat olarak yatırarak, üyelerimizin düşük oranla kredi kullanabilmelerini sağladık. Geçmiş dönemde de nefes kredisi için yatırılan mevduat ile birlikte, yatırdığımız mevduatın 7 katı olarak, toplamda yaklaşık 20 milyon Türk Lirası piyasaya sürülmüş oldu. Bu hizmet çok önemli bir hizmettir. Bu kadar yüklü bir miktarın bir sivil toplum kuruluşu tarafından piyasaya sürülmesi az karşılaşılan bir durumdur.

BİR ÖNCEKİ DÖNEMDE PROJENİN HIZININ YAVAŞLADIĞINI GÖRDÜK

Bir önceki Yönetim Kurulu tarafından başlatılan Süt İşleme Tesisi Projesi, Düve Üretim Çiftliği Projesi ve Erzincan Tulum Peyniri ile ilgili çalışmalar hakkında kısaca bilgi veren Tanoğlu, Süt İşleme Tesisi Projesi ile günlük 45 ton sütün ilimizde işlenerek, tereyağı, kaşar peyniri ve beyaz peynir olarak üretilmesi sağlanacaktır. Bu proje, yaklaşık 600 süt üreticisini rahatlatacak ve toplanan sütün diğer illerde işlenmesi yerine ilimizde kurulacak olan süt işleme tesisinde işlenmesi sağlanacaktır. Böylece yerelde üretim yapılacaktır. Göreve geldiğimizde bir önceki dönemde tesis için yer belirlenemediğini ve projenin hızının yavaşladığını gördük. Yönetim Kurulu olarak bizler, bu problemi ortadan kaldırmak ve projeyi hızla bitirmek amacıyla Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve Vossloh Limited Şirketi’ne ait olan 32.000 m² arsa üzerine kurulu 3.200 m² kapalı alanı olan taşınmazın 2 milyon Türk Lirası bedelle satın alınması için gerekli işlemleri yürütmekteyiz.

Düve üretim çiftliği projesinde ise, projeyi yürütmek için bir önceki dönemde Ticaret Borsası ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığıyla bir anonim şirket kurulmuştu ancak faaliyete başlanmamıştı. Bizler göreve geldikten sonra kurulan bu şirkete daha iyi destek olmak ve projeyi faaliyete geçirmek amacıyla, 300.000 Türk Lirası sermaye koyarak ortak olduk. Bununla ilgili olarak şuan hızlıca inşaata başlamak için ihale işlemlerini sonlandırmak üzereyiz.

Bir diğer yürütülen çalışmamız, 2000 yılından itibaren Coğrafi İşaret Tescili Odamıza ait olan Erzincan Tulum Peyniri üzerine yaptığımız çalışmalardır. Çok eski bir tescil olması nedeniyle bazı eksiklikleri tespit ettik ve şuan Üniversitemizin Gıda Mühendisliği bölümü ile yapılan istişareler neticesinde tescilimiz revize edilecektir. Bunun haricinde, Odamızda ar-ge alt birimi oluşturmak suretiyle, üyelerimizin yapmak istedikleri projelerde ve sektörleriyle ilgili çalışmalarında Odamıza kayıtlı olan danışmanlık firmalarını da çalışmamıza dahil ederek, kendilerine yol göstermek amacıyla bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Amacımız, üyemizin ulaşmak istedikleri her bilgiyi Odadan alabilmesini sağlamaktır. Ayrıca üyelerimiz için yeni bir hizmet binasına ihtiyaç olduğunu görerek, Erzincan’a yakışır yeni bir Oda hizmet binası yapmak için girişimlerimizi de başlatmış bulunmaktayız.

ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE

Bir diğer çalışmamız, Hükümetimiz tarafından başlatılan Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında uygulanan asgari yüzde 10 indirim kampanyasıdır. Kampanyayla ilgili olarak ilk önce bizler, yönetim kurulu üyeleri olarak kampanyaya katılma kararı aldık. Sonrasında ise kampanyayı, resmi internet sayfamız, sosyal medyamız, yerel ve ulusal basınımız, elektronik posta ve mesaj sistemi ile üyelerimize duyurarak, üyelerimizin kampanyaya katılımını sağlamış bulunmaktayız dedi. Yapılan konuşmaların ardından Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Namık Polater, Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik ve diğer kuruluşların temsilcileri yürütülen çalışmalar ile yaşanan sıkıntılar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

X