TOBB ve İŞKUR arasında “Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği” Protokolü İmzalandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) arasında imzalanan protokol ile mesleki eğitim ve istihdam seferberliği başlatıldı. Protokol töreni basına açık olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi.

İŞKUR ve TOBB arasında 2010 yılında başlatılan ve geçtiğimiz Mayıs ayında tamamlanan UMEM Beceri’10 Projesi kapsamında işbirliğinin kapsamını genişleterek devam ettirmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında düzenlenen protokol törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU, TOBB Başkanı Rifat HISARCIKLIOĞLU, Bakanlık ve TOBB üst düzey yöneticileri, İŞKUR Genel Müdürlüğü çalışanları ile İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları katıldı.

İş dünyasını temsil eden TOBB ile çalışma hayatını tanzim eden ÇSGB, UMEM Beceri’10 Projesiyle başlayan işbirliğinin kapsamını genişleterek artık tüm işgücü piyasası hizmetlerinde işbirliği yapacak. TOBB, iş dünyasının tüm eleman ihtiyacını, çalışanların mesleki eğitimini, mesleki yeterlilik belgesi taleplerini ve stajyer ihtiyacını toplayacak. ÇSGB ve İŞKUR da iş dünyasının tüm bu taleplerini işgücü piyasasından temin edecek ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak.

İş arayanların istihdamını ve işverenlerin ihtiyaç duydukları nitelikli iş gücünün temin edilmesini amaçlayan protokole göre, şirketler tüm istihdam ve eğitim taleplerini İŞKUR il müdürlüklerine iletecek. Bu kapsamda İŞKUR ise istihdam ve eğitim taleplerini karşılayacak ve programlar uygulayacak. Programlar sonucunda hem çalışanlar hem de işverenler teşvik ve desteklerden yararlanacak.

Mesleki eğitim ve istihdam seferberliği ile mesleki eğitim kurslarına katılan işsizlere günlük zaruri giderlerinin ödenmesinin yanı sıra, iş kazası, meslek hastalığı ile ilgili genel sağlık sigortası primleri de yatırılacak. Ayrıca mesleki eğitim alan birini işe alan işverenin işveren sigorta primi 54 ay süre ile İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. İşverene çalışan sayısının yüzde 30’u kadar katılımcı talep etme hakkı sağlanacak.

X