Krom Madeninin Erzincan’a Katkısı Konuşuldu

Erzincan’da bulunan krom madeninin büyüklüğü ve bu işletmenin kurulmasının Erzincan’a sağlayacağı katkılar konuşuldu.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleri ile Erzincan’da bulunan krom madeninin büyüklüğü ve bunun işletmeye dönüşümünde Erzincan’a ne gibi katkılar sağlayacağı tartışıldı.
Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Sami Mollaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Sark, madenciler ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Sarak, yapılacak çalışma sonrası bir rapor hazırlanarak bu raporun Başbakan Binali Yıldırım’a sunulacağını belirterek; “Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugüne kadar, gerek Bakanlarımızla yaptığımız birebir görüşmelerde gerekse Başbakanımızla yaptığımız görüşmelerimizde, ilimizin kalkınması adına düşündüğümüz önerilerimizi her defasında kendilerine arz ettik.
Kendileri sağ olsunlar bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmadılar ve her projede yanımızda olacaklarının sözünü verdiler. Geçtiğimiz hafta da gene ilimiz için bazı temaslarda bulunmak üzere ilimizin önde gelen sivil toplum kuruluşları ile birlikte Ankara’da ziyaretlerde bulunduk.

Özellikle ihracat yapan veya yapmak isteyen firmalarımızın önünü açmak için ilimizde eksikliği olan Gümrük Müdürlüğü’nün açılması, Lojistik Merkezi’nin açılması ve Ferrokrom yatırımlarının desteklenmesi hususunda girişimlerde bulunduk.

Erzincan’ın krom rezervi açısından bölgede önemli bir potansiyele sahip olduğunu göz önüne alırsak, ilimizde ferrokrom işletme tesisinin kurulması, elimizdeki gücü değerlendirmek açısından büyük bir adım olacaktır.

Bu tesisin Erzincan’da kurulması, 500-1000 kişi arası istihdam sağlayacağı için hem istihdamı artırmak hem de ilimizin bölgedeki önceliğinin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir.
Bugün sizlere, Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr Hasan Kolaylı hocamız, ilimizdeki krom madeninin büyüklüğü ve bu işletmenin kurulmasının ilimize sağlayacağı katkılar hakkında sunum yapacaktır. Sunum sonrasında da göreceğiz ki, ilimiz gerçekten önemli bir cevhere ev sahipliği yapmakta.

Bizler de bu cevheri gün yüzüne çıkararak değerlendirmek durumundayız. Hocamızın değerli çalışmalarıyla beraber Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugün hep beraber gerçekleştireceğimiz çalışmanın raporunu Başbakanımız Binali Yıldırım’a sunarak, ferrokrom işletmesinin ilimizde açılması için desteklerini arz edeceğiz.
Bu çalışma, ilimiz için çok büyük bir adımdır. Biz Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptığımız bu fahri görevde ilimiz adına kalıcı değerler sağlamanın peşindeyiz. İnşallah bu girişimimiz de sizlerin katkılarıyla başarıyla sonuçlanacaktır” dedi.

Program daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr Hasan Kolaylı, tarafından Erzincan’da bulunan krom madeninin büyüklüğü ve bu işletmenin kurulmasının Erzincan’a sağlayacağı katkılar hakkında sunum yapıldı.

X