Bağ-Kur Prim İndirimi Başladı

IMG_6233_800x533

Bağ-Kur prim indirimiyle ilgili olarak bir açıklama yapan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu; Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişim yapılan ve bir süredir sonuç alınması beklenen konulardan biri olan prim indiriminin 01 Ekim 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olması nedeniyle, prim indirimin çıkarılmasına katkı sağladıklarından dolayı memnun olduklarını dile getirdi. Hatipoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Bağ-Kur’luların 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmek için SGK’ya borçlarının bulunmaması gerekiyor. Yapılandırma fırsatını değerlendirenler bugünkü asgari ücret üzerinden her yıl en az bin lira daha az prim ödeyecekler. Kesinleşmiş idari para cezalarının ödenmesi konusunda büyük avantajlar sağlanacak.”

“Takside bağlanacak borçlar 30 Haziran 2016 ve daha önceki aylara ilişkin olup, 19 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla ödenmemiş olan SGK alacakları yeniden yapılandırılacak. Yapılandırma kapsamına giren kurum alacakları şöyle;

  • SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı statüsünden kaynaklanan sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, ek karşılık primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi.
  • İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi.
  • SGK tarafından tahsil edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı.
  • Genel sağlık sigortası (GSS) primi.
  • 30 Haziran 2016 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin olup SGK tarafından re’sen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primi.
  • 30 Haziran 2016’ya kadar işlenen fiillere ilişkin olup, 19 Ağustos’tan önce kesinleşmiş idari para cezaları.
  • Tarım veya orman işlerinde çalışanlar ile ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenecek alanlarda ay içerisinde on günden az çalıştırılanlar.
  • Tarım sigortalıları.

Bu prim indiriminde emeği geçen Başbakanımıza ve Bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. “

X