Kalifiye eleman sorunu çözülecek

IMG_3514_800x533Erzincan Üniversitesi ve proje ortakları Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ile Erzincan Oto Tamirciler Odasının yer aldığı “OTO Tamirciliğinde Yenilikler Genç Kuşaklar ve Yeni Ufuklar” projesinin basın tanıtım toplantısı Simay Otel’de gerçekleştirildi.

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sarak ve basın mensupları katıldı. Basın toplantısında ilk sözü alan Proje Koordinatörü Erzincan Üniversitesi Doç. Dr. Murat Çetin proje detaylarını paylaşarak gerçekleştirdiği sunum ile proje kapsamında verilecek eğitimler, beklenen getiriler hakkında bilgiler verdi. Ardından söz alan Erzincan Oto Tamirciler Odası Başkanı Mete Kaya, sektördeki kalifiye eleman sıkıntısına değinerek proje ile bu açığın kapatılmasında önemli bir adım atıldığını belirtti. Yine Proje ortakları arasında yer alan Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Sarak toplantıda yaptığı konuşmada özellikle artan bayan sürücülere dikkat çekerek verilecek eğitimler ile bayanlarında bu alanda yer alması gerektiğine vurgu yaptı. Sarak açıklamasına şöyle devam etti. “Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu tarafından yürütülecek olan, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ile Erzincan Oto Tamircileri Odası’nın proje ortağı olduğu, “Oto Tamirciliğinde Yenilikler, Genç Kuşaklar ve Yeni Ufuklar Projesi”nin bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz.  Bu projenin kabul edilmesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz çünkü proje, ilimizin büyüme potansiyelinin olduğu bir sektör olan motorlu taşıt tamirciliği sektöründe gençlerin kalifiye eleman olarak yetişmesini, istihdamda kalmalarını sağlayacağı ve özellikle genç işsizlik oranının azaltılmasına katkı sağlayacağı için çok önem arz etmektedir. Teknolojinin sürekli ve hızlı bir biçimde ilerlediği otomotiv sektöründe, gençlerimizi kalifiye ederek ilimizi geleceğe taşımak durumundayız.  Gençlerimiz bu proje çerçevesinde görecekleri eğitimlerle hem teorik hem pratik eğitim alma fırsatı bulacaklar. Ülkemizin otomotiv sektöründe öncü olan ili Bursa’ya baktığımız zaman, iyi eğitilmiş, genç ve kalifiye işgücü, rekabetçi ve güçlü tedarik zinciri olan otomotiv sektörü görürüz. Yani bu sektör gençleri kalifiye etmek zorundadır ki o gençler de usta olup kendi öğrencilerini yetiştirsinler. Baştan sağlam tutulan bir iş her zaman sağlam gider. Eğer sürecin başından itibaren teorik ve pratik eğitimlerle desteklenerek yetiştirilen öğrenciler, bu bilinçle ilerleyip her zaman sektöre katkı sağlayan kişiler olarak sonraki nesillere katma değer sağlayacaklardır. Teknolojinin sürekli ilerlemesi bu sektörde sürekli bir gelişmeyi ve ilerlemeyi zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla gençlerimizin önünü açmak hatta bu sektörde varsa kız çocuklarının da otomotiv sektöründe yer almasını sağlamak gerekir. Son dönemlerde kadın sürücülerin sayısının da arttığını düşünürsek belki bir gün kadın oto tamircileri de sanayimizde hizmet verirler.  Son olarak proje ortağı olarak üniversite-sanayi iş birliği adına her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini ister, projede emeği geçen Sayın Doç Dr. Murat ÇETİN ve ekibine teşekkür eder. Tüm değerli katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunarım.”

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, projenin  önemli bir kısmının hibe olmasına dikkat çekerek Erzincan’a gelecek yatırıma vurgu yaptı. Başsoy, “Bu projenin uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Erzincan da benzer projeler var belediye olarak yürüttüğümüz içme suyu projemiz var. Bunlardan bazıları istihdam, bazıları meslek edinme yönünden önemlidir. Genç kuşaklara hitap eden projeler daha önemli.  Bizim Kültürümüzde Ahilik sisteminin tam olarak uygulanması bizim için daha önemli olduğunu söyleyebilirim.  Ara elaman yetiştirilmesi gerekli bununla ilgili eleman sıkıntısının giderilmesi her kesim açısından fayda sağlayacaktır.  Projeler sonrasında takibatlar yapılmamaktadır.  Bu proje iyi başladı öyle devam edecektir. Sonuçlarının da kontrol edilmesi doğru olacaktır.” Dedi.

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Projenin hayatı geçirilmesi aşamasında emeği geçen Doç. Dr. Murat Çetin ve proje ortakları Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ile Oto Tamirciler Odasına teşekkür ederek her projenin yeni bir heyecan olduğunu ve hayata geçtiğini görmek en büyük temennileri olduğunu belirtti. Kahraman konuşmasına şöyle devam etti. “Proje önemli bir tecrübe olacaktır.  Yetişen genç kuşaklar ve gençlerimiz inşallah çok faydalanacağı ve yerli otomobil yapımında önemli bir motor görevi yapacaklarına inanıyorum. Valilik olarak üniversite belediye fark etmeksizin projelere destek veriyoruz. Yine biz üniversitede bakır evi projesinin onaya sunduk. Belediyemizde de birkaç projemiz var bu projemiz de Üniversite Kamu ve Sanayi is birliği adına önemli bir örnek diyebilirim bu tip projeler bizleri heyecanlandırıyor.

Yalnız özellikle dikkat çekmek istediğim bir husus var ki hem hassas hem de önemli bir nokta Erzincan’da maalesef üzülerek gözlemlediğim eleştiri hastalığı var yalnız yapıcı olması gereken bu eleştiriler aksine olumsuz anlamda bir diğerinin yükselmesine izin vermemek üzere kurgulanıyor ve bazen gerçekten emekler hiçe sayılıp görmezden gelinerek acımasız eleştiriler yapılıyor. Bu gibi yaklaşımlar üretme kapasitesine sahip insanlarımızın değerlerimizin motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Büyümek ve gelişme için bir birimizin desteklemek ve yapıcı eleştiriler ile tüm olaylara yaklaşılmalıdır. Projenin hayırlı olmasını diler valilik olarak her türlü yardıma hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.” Dedi.

X