Tulum Peyniri Çalıştayı yapıldı.

1928916_494664854057665_6374509310340952147_n_800x533Erzincan Valiliği Koordinasyonunda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce düzenlenen coğrafi işaret tescil belgesi Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2000 yılında alınan “Erzincan Tulum Peynirinin”, patent alınarak markalaşması yolunda yapılacak çalışmaların ele alındığı ve 2 gün sürecek olan “Tulum Peyniri Çalıştayı”  başladı.

Hilton Garden Inn Otelde düzenlenen çalıştaya, Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan TSO Meclis Başkanımız Mehmet Erkan Hatipoğlu, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, dokuz ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri ile Üniversitelerden akademisyenler ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz  yaparak katılımcılara çalıştay hakkında bilgi verdi.

Vali Süleyman Kahraman, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, her şehrin marka ürünler yaratmaya çalıştığını, Erzincan’ın bu konuda, tulum peyniri ile zaten meşhur bir ürüne sahip olduğunu ifade etti. Tulum peynirinin’ tüm Türkiye’de hemen her yerde ‘Erzincan tulum peyniri’ olarak anıldığına işaret eden Vali Kahraman , şehrin bu markalaşmış ürününün nasıl daha iyi noktaya taşınabileceğini ele aldıklarını ifade etti. Vali Süleyman Kahraman, bu değerin korunması, ekonomik olarak kazanç sağlanması için yapılması gerekenler olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “İlimizde 5-6 bin ton tulum peyniri üretiliyor fakat ilimizden 30-40 bin ton, belki daha fazla tulum peyniri sevkiyatı tüketimi söz konusu. Demek ki sağdan soldan Malatya’dan, Diyarbakır’dan şurdan burdan peynir geliyor, onun içine bir katkı vererek biraz da kaliteyi bozarak ‘Erzincan tulum peyniri’ diye sunuyoruz. Bu gerçekten doğru değil. Bizim bu konuda markalaşmamız devam ederken, muhakkak burada patentini almak zorundayız. Bizim tabii coğrafi işaretimiz var ama bu yetmiyor, patentini alıp bunun takibini yapmak zorundayız.” Dedi.

Erzincan TSO üyeleri, Bakanlık Temsilcileri, Üniversitelerden akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen çalıştay, 2 gün sürecek.

X