KOSGEB’den Dolandırıcılık Uyarısı

duyuru

KOSGEB’DEN DOLANDIRICILIK UYARISI

Dolandırıcıların yeni hedefi KOBİ’ler ve girişimciler oldu. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) destekleri için proje hazırladıklarını ve bu desteği yüzde yüz alacaklarını iddia eden danışman şirketler, para talep ederek vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

NASIL DOLANDIRIYORLAR?

Danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia eden dolandırıcılar, vatandaşlarımızı KOSGEB adına telefonla aramakta ya da gönderdikleri SMS ile vatandaşlarımızın kendilerini aramalarını istemektedirler. Vatandaşlarımıza internet aracılığıyla web sayfası üzerinden de ulaşabilen dolandırıcılar, KOSGEB’İn adını kullanarak kamu kurumu imajı vermek suretiyle güven sağlayabilmektedirler.

Bu dolandırıcılar, “KOSGEB desteğiniz hazır, masraflar için şu kadar parayı bize gönderin, dosyanızla KOSGEB’e başvurup desteğinizi alın.” ya da “Bedel karşılığında KOSGEB destekleri ile ilgili broşür, kitap, doküman gibi materyaller göndereceğiz.” diyerek asılsız beyanlarla ve asılsız destek bilgileri ile işletmeleri ikna etmeye çalışmaktadırlar.

Tüm bu işlemleri internet ve telefon üzerinden yöneterek KOBİTeri ya da girişimcileri ikna eden dolandırıcılar, “masraf karşılığı” “proje hazırlama bedeli” gibi sözde hizmetler için değişik tutarlarda para talep etmektedirler.

KOSGEB HİZMETLERİ VE EĞİTİMLERİ ÜCRETSİZ OLUP KOSGEB’DE ARACIYA GEREK YOKTUR

KOSGEB destekleri ve eğitimleri ücretsiz verilmektedir. KOSGEB’in destekleri ve eğitimleri için KOSGEB’in hiçbir danışman firma ile hizmet anlaşması yoktur. KOBİ’ler ve girişimci adayları, KOSGEB Müdürlüklerine başvurarak destek programlarından yararlanabilir ve bilgi sahibi olabilir.

KOSGEB tarafından ücret karşılığı eğitim, destek başvurusu, proje hazırlanması vb. konularda cep telefonlarına hiçbir şekilde mesaj gönderilmemektedir.

KOSGEB kamuoyunu bu konuda bilinçlendirmek ve uyarmak için kamu spotları hazırlamış olup, ayrıca ulusal medya/basın, internet sitesi ve sosyal medya aracılığı ile de duyurular yapmaktadır.

Konuyla ilgili mağdur olan girişimcilerimizin bizzat mahkemeye başvurmaları ve yasal yollardan haklarını aramaları gerekmektedir.

KOSGEB’in tek resmi web sitesi www.kosgeb.gov.tr adresidir.

Detaylı bilgi için KOSGEB Erzincan Müdürlüğü ile iletişime geçilmelidir.

Telefon: 0 (446) 212 07 00 – 01

X